تاریخ انتشار: ۱۲ بهمن ۹۵
1150 بار مشاهده
0

وضع بهتر نشده: ۱۷ درصد خالقان فیلم‌ها زن هستند

وضع بهتر نشده: ۱۷ درصد خالقان فیلم‌ها زن هستند

یک مطالعه جدید نشان داده که با وجود اعمال تغییرات گسترده در نحوه انتخاب اعضای آکادمی اسکار، تعداد نامزدهای رنگین پوست به شدت افزایش یافته، اما وضع زنان بهتر نشده است.

به گزارش بانی فیلم به نقل از د رپ، مطالعه ای جدید آشکار کرده که زنان تنها ۲۰ درصد تمام نامزدهای بخش‌های غیربازیگران جوایز امسال  اسکار را تشکیل می دهند. علاوه بر این، برای هفتمین سال متوالی، هیچ زنی در بخش بهترین کارگردانی اسکار به رسمیت شناخته نشده است.

با استناد به تحقیق تحلیلی «مرکز رسانه زنان»، حتی با وجود اینکه طی یک سال گذشته صدها عضو جدید به آکادمی اسکار اضافه شدند تا تنوع نژادی و جنسیتی آن بیشتر شود، نامزدهای زن اسکار ۲ درصد نسبت به پارسال کاهش داشتند. کاترین بیگلو آخرین زنی بود که در بخش بهترین کارگردان اسکار در سال ۲۰۰۹ برای فیلم «گنجه رنج» نامزد شد.

البته نشانه هایی از پیشرفت هم دیده می شود. ایوا دوورنی کارگردان برای فیلم «سیزدهم» در بخش مستند نامزد دریافت اسکار شده و ۹ زن هم به عنوان تهیه کننده در بخش بهترین فیلم سال شانس دریافت جایزه دارند که در ۱۱ سال اخیر بی سابقه بوده است. البته این در حالی است که در سال جاری، ۲۱ مرد در همین بخش نامزد شده اند.

جولی برتون، رییس مرکز رسانه زنان در بیانیه ای گفت: «ما یک اصطلاح داریم که می گوید اگر می توانی چیزی را ببینی، می توانی به آن تبدیل بشوی. اما تحقیق مرکز رسانه زنان ما نشان می دهد که در بخش نقش های غیربازیگری پشت صحنه ای، چیزی که می بینید این است که ۸۰ درصد تمام نامزدها مرد هستند. چهار نامزد از هر پنج نامزد مرد هستند، یعنی صداها و نقطه نظرهای مردان تا حد زیادی مسئول چیزی که ما روی پرده می‌بینیم هستند.»

«مرکز مطالعات زنان در تلویزیون و فیلم» واقع در دانشگاه ایالتی سن‌دیه‌گو هم اخیرا گزارش سالانه خود را منتشر کرد و به این نتیجه رسید که ۱۷ درصد از تمام کارگردان‌ها، نویسندگان، تهیه کنندگان، تهیه کنندگان اجرایی، تدوین گران و فیلمبردارانی که روی ۲۵۰ فیلم برتر پرفروش سال کار کردند، زن بودند.

برتون اضافه کرد: «مشخصا، زنان نمی توانند از در وارد شوند و اگر نتوانند از در وارد شوند، به خاطر برتری و تاثیرشان شناخته نمی شوند و جایزه‌ای به آن ها تعلق نمی گیرد. در عین حال و با تشکر از میشل اوباما، ما از رییس های اجرایی استودیوها و سازمان ها می خواهیم قراردادهای بیشتری را با زنان امضا کنند. نقطه نظرها، تجربه ها و صداهای بیش از نیمی از جمعیت این کشور استحقاق تساوی و برابری دارد.»

در بخش نویسندگی، تعداد نامزدهای زن حتی کمتر بود: در بخش فیلمنامه اقتباسی، تنها یک زن فیلمنامه نویس نامزد شده که الیسون شرودر برای فیلم «چهره های پنهان» است. در مقایسه، سال گذشته دو نامزد زن داشت. امسال در بخش فیلمنامه اوریجینال، هیچ نامزد زنی وجود ندارد.

با این حال، مایکا لیوای که آهنگ فیلم «جکی» را ساخت، نخستین زنی شد که از سال ۲۰۰۰ تا به حال در این بخش نامزد دریافت جایزه اسکار می شود. علاوه بر این، جوی مک میلان هم نخستین زن آفریقایی آمریکایی شد که در تاریخ این جوایز در بخش تدوین نامزد می شود. او تدوین گر فیلم «مهتاب» است.

بعد از بحث «#اسکارخیلی سفید است» که پس از دو سال سفیدپوست بودن اغلب نامزدها پیش آمد، آکادمی تغییرات گسترده‌ای در نحوه عضویتش انجام داد و ۶۸۳ عضو جدید دعوت کرد.

با استناد به این گزارش، تعداد رنگین پوستان نامزد دریافت جایزه اسکار امسال، بیشتر از هر سال دیگر در تاریخ اسکار است. امسال نخستین سالی است که سه بازیگر زن سیاه پوست در بخش بازیگر زن مکمل نامزد شده اند که وایولا دیویس، نائومی هریس و اکتیویا اسپنسر هستند.
دیدگاه شما در مورد مطلب بالا چیست؟


300 کاراکتر باقیمانده

CAPTCHA
Change the CAPTCHA code
هنوز نظری در این مورد درج نشده است.