تاریخ انتشار: ۲۶ فروردین ۹۶
908 بار مشاهده
0

سینمادارهای فرانسوی به حضور نت فلیکس در کن اعتراض کردند

سینمادارهای فرانسوی به حضور نت فلیکس در کن اعتراض کردند

فهرست فیلم‌های حاضر در بخش رقابتی کن دو روز پیش اعلام شد و طی آن دو فیلمی که توسط شبکه‌ی اینترنتی نت‌فلیکس تهیه شده بودند به بخش مسابقه راه پیدا کردند که اعتراض سینمادارهای فرانسوی را در پی داشت.

فیلم‌نت نیوز؛ انتخاب دو فیلم تهیه شده توسط شبکه‌ نت‌فلیکس –Okja ساخته‌ی بونگ جون هو و داستان‌های مایروویتز از نوا بومباک- برای حضور در بخش رقابتی جشنواره‌ی کن امسال موجب اعتراض اتحادیه‌ی سینمادارهای فرانسه (FNCFF) شده است.

یک روز بعد از اعلام اسامی فیلم‌های شرکت‌کننده در ۷۰ امین دوره‌ی جشنواره‌ی کن، این سازمان فرانسوی طی بیانیه‌ای از شبکه‌ی اینترنتی نت‌فلیکس خواستار شد تا برای اکران سینمایی هر دو فیلم اقدام کند. این اتحادیه در این باره گفت: « سینمادارهای فرانسوی نه قصد دارند استقلال برنامه‌های بزرگترین جشنواره‌ی سینمایی دنیا را زیر سؤال ببرند و نه می‌خواهند جلوی ظهور پخش‌کننده‌های جدیدی همچون آمازون را بگیرند که در گسترش و تولید فیلم‌های سینمایی نقش تعیین‌کننده‌ای پیدا کرده‌اند. اما با این حال ما نسبت به تصمیم جشنواره مبنی بر انتخاب دو فیلمی که توسط شبکه‌ی نت‌فلیکس تهیه و پخش شده‌اند اعتراض داریم. تصمیمی که بدون مشورت با ما اتخاذ شده است.»

اتحادیه‌ی سینماداران فرانسه همچنین اذعان داشت که نت‌فلیکس قصد دارد از فضای جشنواره‌ی کن استفاده کند تا فیلم‌هایش را در فرانسه رونمایی کند. با وجود اینکه در ماه پاریس دفتری که در پاریس داشتند را تعطیل کردند.

«نت‌فلیکس قوانین فرانسه و تعهدات مالی را زیر پا گذاشته است. این‌ها قوانینی هستند که بودجه‌ی صنعت سینمای فرانسه را تأمین می‌کنند.»

با وجود اینکه نت‌فلیکس دفتر فرانسه‌اش را در ماه آگوست تعطیل کرده است، اما این شبکه بر اساس لایحه‌ای که در سال ۲۰۱۵ تصویب شد، همچنان در پاریس مالیات بر ارزش افزوده پرداخت می‌کند. نت‌فلیکس مانند آمازون این روزها با مقررات جدیدی در اروپا مواجه شده است. پارلمان اروپا در حال بررسی لایحه‌ای است که طی آن سرویس‌های اشتراک ویدیو نظیر نت‌فلیکس موظف می‌شوند درصدی از درآمدشان را (در کشورهایی که فعالیت می‌کنند) به تولید و پخش آثار بومی همان کشور اختصاص دهند.
دیدگاه شما در مورد مطلب بالا چیست؟


300 کاراکتر باقیمانده

CAPTCHA
Change the CAPTCHA code
هنوز نظری در این مورد درج نشده است.